sobota, 29 marca 2014

INCI. Jak czytać składy kosmetyków?

Składniki, które znajdują się w naszych kosmetykach, są opisane wg systemu INCI - International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków).
W systemie INCI stosuje się angielskie nazwy związków chemicznych oraz nazwy łacińskie w przypadku roślin.
Każdy kosmetyk powinien mieć podany swój skład. Jeśli nie bezpośrednio na opakowaniu, to na ulotce/pudełku.  
Składniki (ingredients) zgodnie z systemem INCI. Symbol PAO.
Na przykładzie opakowania kremu pod oczy FlosLek.
 • Składniki podawane są w kolejności zaczynając od tego, którego jest procentowo najwięcej Jak widać na zdjęciu w składzie na pierwszej pozycji widnieje "aqua", czyli jej w produkcie będzie najwięcej. Oznacza to, że mamy do czynienia z produktem na bazie wody.
 • Składniki występujące w ilości poniżej 1% są wymienione na samym końcu w kolejności alfabetycznej. Najczęściej są to składniki aktywne. Więcej na ich temat można przeczytać: skadniki kremów.
 • nazwa INCI może odnosić się do kilku związków chemicznych, np "mineral oil" może oznaczac zarówno parafinę, jak olej parafinowy czy inne węglowodry nazywane powszechnie parafinami.
 • Do określnia barwy produktu używa się CI - colour index. Cyfry indeksu CI są jednocześnie nazwami INCI składników barwiących. Np pod nazwą CI 14700 kryje się Szkarłat GN – organiczny związek chemiczny, czerwony barwnik azowy. 
 • Składniki zapachowe są oznaczone na opakowaniu jako "parfum", "aroma" lub "fragrance". W składzie kosmetyku wymienia się jednak tzw. potencjalne alergeny, czyli 26 składników kompozycji zapachowych, które u osób szczególnie wrażliwych mogą wywoływać uczulenia.
 • Termin trwałości - konkretna data, oznaczjąca, że kosmetyk powinno się zużyć przed jej uplywem. Podawana jest w przypadku kosmetyków, których trwałość wynosi mniej, niż 30 miesięcy. Jeśli termin trwałości kosmetyku jest dłuższy, niż 30 miesięcy, producent nie musi podawać konkretnej daty. Wtedy na opakowaniu znajdziemy znak PAO - Perdiod After Opening. Pod symbolem tym znajdziemy oznaczenia np. 6M, 12M, 24M, które oznaczają ilość miesięcy, jakie mamy na zużycie kosmetyku od dnia otwarcia. Po otwarciu jak i w trakcie użytkowania, kosmetyk jest narażony na konatkt z naszą skórą, czyli również z mikroorganizmami, stąd "skrócony" czas na zużycie kosmetyku, mimo, że produkty, na których znajduje się TYLKO symbol PAO, powinny mieć trwałość powyżej 30 miesięcy. Niektóre kosmetyki posiadają na opakowaniu zarówno termin trwałości, jak i symbol PAO.

Follow on Bloglovin

Przeczytałaś/eś? Wyraż swoją opinię, bardzo mi na niej zależy:)

3 komentarze:

 1. Bardzo pomocny post :-) dziękuje za cenne rady. w końcu wiem jak czytać skład :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że się na coś przydałam;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post !! Przydatne informacje:)

  OdpowiedzUsuń